فواید روحی و ذهنی ورزش

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | دوشنبه 1 بهمن 1397 در ساعت 15 : 51 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

بیشتر افراد ورزش را با هدف ارتقای سطح آمادگی جسمانی و تناسب اندام خود انجام می دهند. در حالی که ورزش بر روی مغز ، روح و ذهن ما هم تاثیر گذار بوده و ضمن افزایش کارآیی مغز ، فواید ذهنی و روحی بسیاری دارد.
برخی از این فواید عبارتند از:
۱- انجام نیم ساعت ورزش در روز موجب افزایش شادی و در مقابل، کاهش استرس، اضطراب و افسردگی می گردد.
۲- ورزش های مرتبط با قلب و عروق، منجر به تولید سلول های جدید مغزی گردیده و کارآیی مغز را افزایش می دهد. همچنین مطالعات نشان داده با انجام ورزش های شدیدتر، پروتئین BDNF در بدن افزایش یافته و قدرت یادگیری، تفکر و تصمیم گیری را بالا می برد.
۳- ورزش کردن مداوم باعث افزایش تولید سلول های هیپوکامپوس گردیده، لذا قدرت حافظه و یادگیری را بهبود بخشیده و آن را افزایش می دهد.
۴- ورزش هایی مانند پیاده روی، کوهنوردی، قایقرانی، اسکی و ... که در فضای باز انجام می شوند، علاوه بر لذت بخش بودن و دریافت ویتامین D ، باعث افزایش خلاقیت انسان نیز می گردد.
۵- ورزش کردن بر دیگران هم تاثیر گذار است و موجب ایجاد انگیزه در افراد دیگر برای ورزش نمودن می شود.
۶- ورزش های قبل از خواب موجب آرامش و در نتیجه خوابی راحت می شود و برای افرادی که از بی خواب رنج می برند مفید است. چون ورزش قبل خواب دمای بدن را بالا برده و بعد از اینکه دمای بدن به حالت نرمال بر می گردد، بدن احساس می نماید که زمان خواب فرا رسیده است.
۷- یکی دیگر از فواید ورزش، جلوگیری نمودن از تحلیل مغز و در نتیجه بروز آلزایمر است. ورزش کردن علی الخصوص در سنین بین ۲۵ تا ۴۵ سالگی باعث تولید نوعی مواد شیمیایی در مغز می شود که از تحلیل رفتن هیپوکامپوس مغز جلوگیری نموده و لذا در سنین بزرگسالی تا حدود زیادی از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می نماید.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :