مفهوم استارت اپ (قسمت دوم)

10 / 10
از 1 کاربر
بازگشت به لیست مقالات » | ﺳﻪشنبه 1 مرداد 1398 در ساعت 16 : 23 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 راه اندازی استارت اپ چقدر میتواند سودده باشد؟

    شاید بتوان یکی از ویژگی های مهم و اصلی استارت اپ را همراه بودن آن با ریسک و ابهام بیان کرد.به این معنا که روش پاسخ به تقاضا، جدید و احتمالا منحصر به فرد است شاید شکست بخورد و یا شاید پیروز شود.البته این موضوع نباید باعث شود این گونه تصور کنید که الزاما استارت اپ به معنای کار بی بدیل و غیر تکراری است، قطعا داشتن این ویژگی یک مزیت و برگ برنده محسوب می شود اما به هیچ وجه از الزامات استارت اپ بودن نیست.

    نکته ی دیگر این که با وجود مبهم و ریسکی بودن کسب و کار های استارت اپی، هیچ گاه نقش "حساب شده کار کردن" و "فکر شده عمل کردن" انکار نمی شود.قطعا کاری که همه ی جوانب آن سنجیده شده می تواند مدعی موفقیت باشد.

 

تمایز استارت اپ نسبت به دیگر کسب و کار ها

    استارت اپ با ویژگی هایی همچون ؛ شرط همه گیر شدن و تأثیر گذاری روی خیل زیادی از مشتریان بالقوه، دشواری رقابت با استارت اپ تاسیس شده و معمولا مطالبه ی سرمایه ی زیاد برای شروع کار، خود را از سایر کسب وکار ها متمایز می سازد.

    اما شاید مهم ترین وجه تمایز استارت اپ با سایر کسب و کار ها را باید در رشد نامتناسب نرخ سوددهی شرکت نسبت به سرمایه دانست.این به این معناست که انتظار می رود اگر استارت اپ موفقی را راه اندازی کنید سوددهی شرکت شما در سال چهارم نسبت به سال سوم تأسیس، رشد قابل توجهی داشته باشد در حالی که شاید حتی سرمایه ای تزریق نکرده باشید و یا مقدار آن در مقایسه با سود بسیار کم و قابل چشم پوشی باشد.

    وجه تمایز مهم دیگر این که استارت اپ با شروع فعالیت، مراحل رشد خود را با ایده های نو و پیشرفت ایده های قبلی و البته ارتقا و حفظ کیفیت بالا طی می کند در حالی که کسب و کار های سنتی باید برای پیشرفت در هر مرحله تحت پوشش سرمایه ی بیشتر قرار بگیرند.به عبارتی استارت اپ ظرف بزرگی را فراهم می کند تا در طول پیشرفت خود شروع به پر کردن آن کند درحالی که کسب و کار های سنتی با پر شدن ظرف های کوچک خود در هرمرحله آن ها را بزرگ تر می کنند.

موفقیت استارت اپ تا چه حد تضمین شده است؟

    همان طور که قبلا هم گفته شد، هیچ کس منکر شانس بالای موفقیت برای کسب وکار های حساب شده و برنامه ریزی شده نیست اما باید گفت هیچ تضمینی برای موفقیت یک استارت اپ نیست. آمار نشان می دهد استارت اپ های شکست خورده در مقابل استارت اپ های موفق اعداد بسیار بزرگتری را به خود اختصاص داده اند.

    بهترین عامل برای جلوگیری از آفت زده شدن یک استارت اپ برنامه ریزی و پله پله پیش رفتن است. به این معنا که در ابتدا نیاز ها شناخته شده و ایده های رفع این نیاز ها تماما بررسی شوند. نمونه های اولیه استارت اپ ساخته و تست شود، این تست بهتر است توسط افرادی انجام شود که به جامعه ی هدف نهایی نزدیک تر اند و ترجیحا با شما آشنایی نزدیکی نداشته باشند تا بازخورد ها، دقیق تر شکل بگیرد.از تجربیات استارت اپ های موفق و آموزش دهندگان این زمینه استفاده کنید و مو به مو به نکات گفته شده توسط این افراد با تجربه توجه کنید.

    در نهایت با اطمینان از آماده بودن ایده، با شرح درست هدف خود تلاش در جذب سرمایه گذار کنید.می توانید در این راه از شتاب دهندگان کمک بگیرید تا اگر ایده شما به اندازه کافی مناسب باشد و توجیهات لازمه را داشته باشد آنها به سراغ شما بیایند و در کنار تأمین سرمایه برای راه اندازی کسب و کار شما، در کل راه همراهتان باشند و با تجربه و دانش خود مرحله به مرحله شما را به مسیر موفقیت راهنمایی کنند.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :